Name: Shiroko
Creature: Shira
Gender: Mand
Age: Not yet filled out
Height: Not yet filled out
Hair colour: Mørke Brundt
Eye colour: Grøn/gult
Side: -8
Occupatience/Job: Prins af Carani
God: Nisara
Birthday: Not yet filled out
Birthplace: Carani
Hometown: Carani
Family tree
Valendia,Silja
Characters encountered
Marcus,Valendia,Silja,Dina,
Shoki
Appearance
Han bære en kniv i hans bælte som er det våben der kan
dræbe deres art, kun prinsen kan røre ved det, hvis andre prøver
vil et mærke blive brændt på deres kind så man
kan se hvem der har, på hans højre hånd bære han en jern hanske med fem skarpe klør.
Hvid Skjorte, brundt strit hår.
Personality
Not yet written
Background story
((Lidt mere en lille historie end hans bg))
I en mørk skov, kan man skimte en ung mand inde imellem træerne han stå lænet op af et træ og kigger sig omkring det ser næsten ud som om at han venter på en spicel person.
Manden støder sin ene hånd imod træet, og kaster hans hår til side med et enkelt kast med hovedet så det ryger væk fra hans ansigt, som er blegt at se på når månens lys rammer det.
Månen er gået ned bagved træerne og skinner så stærkt at man nu kun kan se hans omrids og hans røde øjne som lyser op, som blod der lige er begyndt at løbe fra et frisk sår.
Han begynder at gå en smugle frem ad men stopper så op og ser sig lidt omkring for at se om der skulle komme nogen forbi ham i nat, ikke fordi han er bange nej det skal man skam ikke tro, det skyldes en helt anden grund, som ikke ret mange mennesker vil indse er sandheden om hans art..
Han bære en sort kappe af en art med lange ærmer i, og en sort bluse som ser ud til at være godt slidt, nogen steder er der blod pletter men man kan kun skimte dem hvis man er tæt på ham og det er der ikke ret mange for uden hans egen art der har været i længere tid.
I hans ene øre bære han en guld ring med små tegn på som ingen ud over ham selv ved hvad står for, om halsen har han en sølv kæde med en sort rose hængene, om hans liv har han et brunt bredt bælte hvor han har sit våben hængene.
Han ser at der kommer en ung kvinde gående hen imod ham, kvinden har langt lyst hår og blå øjne som skinner i lyset fra månen. Et skævt smil breder sig på mandens læber og han bliver stående ved hans træ indtil den unge kvinde er, kommer helt op til ham.. ”Du skulle aldrig være kommet her til, min elskede” Mandens øjne forandre sig fra røde til kolde blå, stål øjne som bare stier koldt ud i luften, og ingen følelser viser. Han tager et skridt frem og tager kvinden om livet imens han lader hans tænder vokse langsomt, ser han ind i hendes blå øjne som der er langt mere liv i end i hans egen, han lader hans tænder gennembore hendes tynde hud på hendes hals og man kan se en tynd stribe blod som løber ned af hendes brune gyldne hud, han holder hende tæt indtil sig for ikke at han skal tabe hende når hun mister bevidstheden helt, hendes øjne bliver matte og stål kolde som hans egne og da han drikker hendes sidste blods dråbe lyder der et lille skrig fra hende inden han lader hende falde slapt ned på jorden, han slikker blodet af hans læber og smiler så man kan se en af hans skarpe hjørne tænder.
Diary
Not yet filled out