Sjælecirklen
Sjælecirklen

Left Scroll Right Scroll
Hjem > Deltag > Sjælecirklen

Navn: Xela of Correntain
Væsen: Højelver
Køn: Kvinde
Alder: 340
Højde: 178 cm
Hårfarve: Blond
Øjenfarve: Isblå
Side: 0 (Neutral)
Beskæftigelse: Skattemester
Gud: Opulantas
Fødselsdag: Ikke oplyst
Fødeby: Correntain
Hjemby: Correntain

Familetræ
Xela er gift med en højelver ved navn Zorion. De har været sammen i snart to århundreder. Sammen har de fået flere børn, som dog alle for længst har skabt deres egen karriere i hovedstaden. De er en højt agtet familie, og har fået den store ære at få tildelt byens eget navn som efternavn - noget, som kun sker for meget få.

Karakterer mødt
Ikke oplyst

Udseende
Xela er af en adelig slægt og bærer derfor kun tøj af højeste kvalitet: Den fineste silke og kun i dybe, rene farver som rødt og blåt. Hun bærer en tynd guldkrans om håret og der er vævet guldtråde i hendes tøj. Hun bærer meget tynde, fine ringe på flere af sine fingre og hun har to lange, snoede guldørenringe i hvert øre som et tegn på hendes velstand.

Personlighed
Xela er en stolt højelver. Hun er stolt af sit land, sit folk, sin historie men i ligeså høj grad stolt af sig selv og sine egne bedrifter. Hun er stolt af den familie, hun har skabt men hun er ikke typen der blærer sig overfor andre. Hun hviler i sig selv.
Hun har ingen venner, da hun ikke ønsker andres selskab. Hun nærer ikke kærlighed til sin mand, da følelser ikke skal styre hende. Hun er altid distanceret i alle forhold, og gør en dyd ud af at lade sin forstand styre de handlinger, hun laver snarere end følelser.

Baggrundshistorie
Som ganske ung vidste hun, hvad hun ville og det gik hun målrettet efter. Hendes forældre havde været Curatortilbedere, men Xela valgte at tilbede Opulantas.
Hun er en af de bedste i Correntain til matematik, og har undervist i flere år på Correntains universitet. De sidste omtrent halvtreds år har hun arbejdet for hoffet, som skattemester og ansvarlig for kronens økonomi, et arbejde der passer hende udmærket. Det giver hende prestige og anseelse i hele byen, og aldrig har højelverne været så rige og velstående som i den tid, hvor Xela har styret økonomien.

Dagbog
Ikke oplyst